OCZY, WZROK, OCHRONA OCZU, KRÓTKOWZROCZNOŚĆ, CHOROBY OCZU, ZAĆMA, JASKRA, Email

Zdrowie w oczach

 

Wypowiedź konsumentki w CaliNews styczeń/luty 2001 r


Jestem okularnicą. Zaczęło się od wady -1,5 dioptrii w siódmej klasie szkoły podstawowej. Z czasem doszłam do -11,0 dioptrii. Miałam do wyboru: mocniejsze, grubsze i cięższe szkła albo ćwiczenia wzroku według autorskiego programu Litwinowa. Wybrałam ćwiczenia. Wada zmniejszyła się do -5,5 dioptrii, ale ciągle miałam problemy z tzw. wtrętami ciała szklistego. Są to początkowo latające przed oczyma czarne nitki, pajączki, które zbijają się później w grudki utrudniające czytanie, a nawet normalne widzenie.

Jakiś czas temu, na spotkanie dla mojej grupy w Krakowie, przyjechali wspaniali wykładowcy z Łodzi: dr Krystyna Cybart i dr Adam Cybart. Pani doktor mówiła o podobnych problemach z oczami, których doświadczyła osobiście - i które skończyły się po zażywaniu luteiny. Oczywiście od razu na drugi dzień zakupiłam preparat Lutein i zaczęłam zażywać regularnie jedną kapsułkę dziennie. Nie myślałam, że poprawa mojego wzroku może być tak szybka, tym bardziej mnie więc zaskoczyła, ale i ucieszyła. Poleciłam więc Luteinę mojej niemal niewidomej przyjaciółce. Cierpi ona na zespół okulistyczno-neurologiczny Stargarta (nie przeszkadza jej to w byciu dystrybutorem CF!). Widziała jedynie szare kolory z poświatą. Ale już po zażyciu półtora opakowania preparatu Lutein zaczęła widzieć żywe kolory. Również polepszyło się jej widzenie o zmierzchu i akomodacja oczu.

Przegląd literatury na temat suplementów żywieniowych wspomagających jakość widzenia przynosi interesujące wiadomości. Co roku odkrywa się w przyrodzie coraz więcej substancji o właściwościach przeciw utleniających. Są to tzw. "żywe pokarmy" - związki fitochemiczne. Należą do nich również luteina i zeaksantyna, zaliczane do rodziny karotenoidów. Są to również podstawowe barwniki znajdujące się w centralnej części siatkówki, które pomagają w filtracji szkodliwego dla oczu światła. Lutein działa w oku jak żółty filtr świetlny. Jej mikroskopijne ilości gromadzą się w części środkowej oka w tzw. plamce żółtej i w soczewce. Zmiany chorobowe w obrębie żółtej plamki mogą prowadzić do postępującej utraty centralnego widzenia kolorów, do pogłębiających się problemów z czytaniem oraz rozpoznawaniem twarzy.

Badania wykazały, że dzienna dawka Lutein - w ilości 6 mg - może zredukować występowanie uszkodzeń siatkówki aż o około 43%. Jako bardzo silny antyoksydant, luteina chroni też siatkówkę przed działaniem wolnych rodników. Musimy pamiętać, że substancji tej nie potrafimy sami wyprodukować, dlatego tak ważne jest dostarczanie jej w diecie.

Naturalnym źródłem luteiny jest szpinak, sałata, pietruszka, brokuły, seler i kapusta włoska. Jeżeli spożycie tych produktów jest niedostateczne, to koniecznie powinniśmy naszą dietę suplementować luteiną. Szczególnie powinny o to zadbać osoby, u których występuje zwiększone ryzyko degeneracji plamki żółtej, czyli: palacze, kobiety po menopauzie oraz ludzie z jasnym kolorem oczu i ci, którzy narażeni są na długotrwałe działanie promieni słonecznych i UV.

Według starożytnej medycyny chińskiej, kondycja oczu jest ściśle związana z funkcjonowaniem niektórych narządów wewnętrznych, m.in. wątroby. Taoistyczne ćwiczenia oczu nie tylko je wzmacniają, ale też zapobiegają schorzeniom takim jak zaćma, astygmatyzm, krótkowzroczność, jaskra, a nawet mogą pomóc przy problemach z wątrobą. Nasuwa się więc wniosek - preparat Liver Aid, wspomagający wątrobę, może być pomocny przy problemach z oczami, których funkcjonowanie wiąże się tak ściśle właśnie ze stanem wątroby. Natomiast wtręty ciała szklistego oka związane są z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu moczowego. W tym przypadku dobrze wspomóc się czosnkiem z pietruszką (Garlic Caps with Extra Parsley). Najbardziej jednak niszczący wpływ na nasze oczy ma wszechobecny stres. Niech więc w naszym domu zawsze będą składniki mineralne (Power Mins) oraz preparat Stress Menagement B-Complex.

Tak więc "okularniku" - używaj swojej siły i wiedzy. Czas najwyższy, abyś zaczął to robić. Nie musisz nosić coraz mocniejszych szkieł. Suplementuj dietę luteiną , oczyść swoją wątrobę i nerki, ćwicz, a szybko dostrzeżesz pozytywne rezultaty.

mgr biologii Liliana Jacek

 

Jednym z naszych najcenniejszych zmysłów jest wzrok. Po urodzeniu narząd wzroku dziecka rozwija się stopniowo aż do wieku 21 lat, kiedy to kończą się procesy dojrzewania gałki ocznej i tej części układu nerwowego, która bierze udział w widzeniu. Pomimo tak długiego czasu, zmiany chorobowe lub wady refrakcji występujące w dzieciństwie mogą nieodwracalnie upośledzić dobre widzenie. Dlatego też należy zwracać uwagę, jak są ustawione gałki oczne u dzieci, jak wodzą one wzrokiem za przedmiotami i osobami, w jaki sposób pochylają głowę, przyglądając się zabawkom, obrazkom, czy też w jaki sposób oglądają telewizję: czy mrużą oczy, czy są one zaczerwienione lub łzawiące.

Oglądając oczy dzieci, należy zwracać uwagę na wygląd powiek, zabarwienie białkówki oka, kolor źrenicy - powinna być czarna i zmieniać swoją średnicę wraz ze zmieniającą się ilością wpadającego do niej światła. Jakiekolwiek zmiany, które wydają się nieprawidłowe, powinny być powodem wizyty u okulisty. Wcześnie wykryte wady wzroku, które wymagają korekcji szkłami, zapobiegną niedowidzeniu czy nieprawidłowemu ustawieniu gałek ocznych, czyli tzw. zezom. Czasem poza okularami korekcyjnymi konieczne są specjalne ćwiczenia oczu w celu wykształcenia ich prawidłowych funkcji, takich jak fuzja, widzenie obuoczne, stereoskopowe.

Nieprawidłowe widzenie może być przyczyną np. stałego pochylania głowy w jedną stronę, aby lepiej widzieć, co po pewnym czasie przekształca się w wadę postawy. Równie ważne jest zwracanie uwagi na postawę dzieci w czasie odrabiania lekcji, czytania czy oglądania telewizji. Złe nawyki pod tym względem prowadzą także do wad postawy Szczególnie ważny jest okres dojrzewania u dzieci. W tym czasie często występuje krótkowzroczność, zwłaszcza jeżeli istnieje ona u innych członków rodziny. Okresowe badanie okulistyczne i odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe wyrównują wadę wzroku. Bardzo ważna jest rola rodziców i opiekunów, którzy powinni pamiętać o wypadkach, na jakie są narażone dzieci pozostawione bez opieki lub nieuprzedzone o grożących im niebezpieczeństwach.

Dorośli


Zalecenia higienicznego trybu żyda i dbania o własne zdrowie są aktualne przez całe życie. Zdrowe zęby, zdrowe zatoki oboczne nosa i brak objawów chorobowych ze strony górnych dróg oddechowych lub brak innych schorzeń, takich jak cukrzyca, anemia, nadciśnienie, to gwarancja dobrego wzroku. Dlatego też konieczne są badania poziomu cukru we krwi, sprawdzanie morfologii krwi, pomiary ciśnienia itp. W dzisiejszych czasach prawie każdy w mniejszym lub większym stopniu musi posługiwać się komputerem. Dlatego też konieczne są badania okresowe u okulisty.

Odpowiednia korekcja okularowa do pracy przy komputerze, nawet w małych wadach wzroku, zapobiega zmęczeniu oczu, bólom głowy i ogólnemu wyczerpaniu. Obecnie, dzięki zdobyczom techniki, dysponujemy znakomitymi szkłami korekcyjnymi, dostosowanymi do różnych potrzeb i wymagań związanych z wykonywanym zawodem. Po 40 roku życia pojawiają się kłopoty z akomodacją, czyli nastawianiem wzroku na dobre widzenie z bliska. Korekcja okularowa i ćwiczenia wzroku pomagają dobrze widzieć. Zaleca się korzystać z tzw. okularów korekcyjnych nie soczewkowych, które służą do ćwiczenia wzroku i pozwalają na poprawę widzenia podczas czytania lub oglądania telewizji. Nie nadają się one do chodzenia i patrzenia w dal, prowadzenia pojazdów lub wykonywania prac precyzyjnych. Okulary te zostały przetestowane w Klinice Okulistycznej AM, można je kupić w sklepach ekologicznych lub u producenta.

Innym ważnym elementem warunkującym dobre widzenie jest ciśnienie śródgałkowe. Należy okresowo je mierzyć, zwłaszcza po 40 roku życia. W przypadku stwierdzenia podwyższonych wartości ciśnienia, okulista przeprowadza szczegółowe badania diagnostyczne. Zaburzenia widzenia w postaci stałych plam przed okiem lub widzenia za mgłą mogą być spowodowane powstawaniem zaćmy w soczewce oka lub zmianami w siatkówce. Mogą być również inne przyczyny takich zaburzeń, dlatego też konieczne jest badanie u okulisty. W przypadkach zmęczenia oczu poleca się stosowanie kropli homeopatycznych lub okładów z rumianku czy świetlika (o ile nie ma uczulenia na te zioła). Stosowanie innych kropli powinno być konsultowane u okulisty, ponieważ wiele z nich ma niepożądane działania uboczne i zamiast pomóc, może zaszkodzić.

W zależności od potrzeb, ulgę oczom przynoszą zimne lub ciepłe okłady (te ostatnie w przypadku jęczmienia na powiekach). Ostatnio pojawiły się w aptekach gotowe kompresy, łatwe i bezpieczne w użyciu. Dobrym uzupełnieniem diety są witaminy i mikroelementy Na szczególną uwagę zasługuje witamina A z grupy karotenoidów, która jest odpowiedzialna za dobre widzenie zmierzchowe. Do tej samej grupy substancji należy luteina, doskonały antyoksydant występujący w naturze w warzywach i owocach. Literatura medyczna poleca stosowanie Lutein przede wszystkim w profilaktyce chorób narządu wzroku spowodowanych szkodliwym wpływem UV, np. zaćmy czy degeneracji plamki żółtej oka. Spośród mikroelementów dla dobrej kondycji narządu wzroku zalecane są te zestawy, które mają w swoim składzie selen (Power Mins, Pro Selenium).

Podstawowa zasada:

"Unikanie chorób zakaźnych, dbanie o dobry stan zdrowia i higieniczny. Tryb życia jest koniecznym warunkiem zdrowia".


Dr n. med. Elżbieta Wolska - specjalista okulista
CaliNews styczeń 2002 r

  
SKLEP CALIVITA - Natura Online | GRZYBICA | GRONKOWIEC | OCZYSZCZANIE ORGANIZMU | suplementy
Strona została opracowana na podstawie fachowego piśmiennictwa, doświadczeń i opinii klientów oraz specjalistów. Materiały umieszczone na stronie mają charakter wyłącznie informacyjny w żadnym przypadku nie zastąpią porady lekarza. Żadne oświadczenie, stwierdzenie, opinia lub informacja odnosząca się do któregokolwiek suplementu diety nie mogą zastępować porady lekarskiej. Oferowane suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Produkty CaliVita należą do suplementów diety, które uzupełniają normalną dietę. Powinno się dokładnie przeczytać informacje umieszczoną na polskiej etykiecie produktu, a w przypadkach pytań zasięgnąć opinii specjalisty.