OSTEOPOROZA, ZRZESZETOWIENIE KOŚCI, PROFILAKTYKA OSTEOPOROZY, WSPOMAGANIE LECZENIA OSTEOPOROZY Email

Osteoporoza inaczej zrzeszotnienie kości to postępująca choroba, podczas której kości stają się stopniowo coraz słabsze, powodując zmiany w postawie ciała oraz sprawiając, ze chory staje się niezwykle podatny na złamanie kości.


Termin osteoporoza, pochodzący z języka łacińskiego, oznacza dosłownie ,,porowate kości". Ze względu na różnice fizjologiczne, odżywcze i hormonalne pomiędzy mężczyznami i kobietami osteoporoza atakuje przede wszystkim kobiety. W rzeczywistości choroba ta dotyka częściej kobiet niż choroba serca, udar, cukrzyca, rak piersi czy zapalenie stawu.

Dokładnie połowa wszystkich kobiet w wieku 45-75 lat zauważa u siebie objawy pewnego stopnia zrzeszotnienia kości. Ponad 1/3 spośród tych kobiet cierpi na poważną degradację kości.

 

Masa kości - zawartość minerałów w kości - generalnie osiąga swoją wartość szczytową, kiedy kobieta jest w wieku 30-35 lat. Potem wartość ta zaczyna spadać.


Dlatego już po 35 roku życia warto wzbogacić swoja dietę o suplementy diety które zniwelują niedobory żywieniowe w naszej diecie i zapobiegną tej podstępnej chorobie. Do suplementów CaliVita polecanych w profilaktyce osteoporozy należą np.: Strong Bones, AC Zymes, C 500, Power Mins, Omega 3 oraz multiwitamina np. z serii Vital suplement diety dostosowany do odpowiedniej grupy krwi. Profilaktyka kosztuje nas około 1 zł. dziennie. Czy nie warto zainwestować w siebie?

W wieku 55-70 lat kobiety najczęściej tracą około 30-40% masy kości. Niestety procesowi temu nie towarzyszą, żadne objawy, a więc może on postępować niezauważony i ujawnić się dopiero w znacznie zaawansowanym stadium. Bardzo często kobiety nie zdają sobie zupełnie sprawy z tego, ze cierpią na osteoporozy do czasu, kiedy drobny wypadek powoduje złamanie kości, często nadgarstka lub biodra. Kiedy osteoporoza osiąga zaawansowane stadium, nawet mocne przytulenie może spowodować pęknięcie lub złamanie żeber.

Wraz z postępowaniem utraty masy kości kręgi staja, się coraz bardziej narażone na tzw. złamanie kompresyjne, co powoduje ucisk nerwów kręgosłupa oraz różnych wewnętrznych narządów, wywołując w efekcie zmniejszenie wzrostu. Może to być bardzo bolesne. To właśnie ucisk powoduje powstanie ,,garbu wdowy", który z wiekiem pojawia się u wielu kobiet. Zrzeszotnienie kości może mięć także wpływ na utratę, zębów. Kiedy struktura szczęki ulega osłabieniu, nie jest ona w stanie dłużej mocno utrzymywać zębów.

Wiele osób odnosi wrażenie, ze osteoporoza jest wywoływana przez niedobór wapnia w diecie i dlatego tez można ją, wyleczyć, przyjmując uzupełniające preparaty z wapniem. Nie jest to jednak prawda. Chociaż uzupełnienie wapnia jest ważne w leczeniu osteoporozy, to istotne są także inne preparaty. Witaminy C, D, E i K odgrywają ważną rolę w zwalczaniu osteoporozy. Podobne funkcje pełnią również białka. Wyrównany poziom pewnych pierwiastków w organizmie, jak np. magnezu, fosforu, krzemu, boru, cynku, manganu i miedzi także odgrywa ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest ruch.

Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje zrzeszetownienia kości. Uważa się, ze rodzaj I wywołują, zmiany hormonalne, zwłaszcza utrata estrogenu, co powoduje z kolei przyspieszenie utraty minerałów w kościach.

Rodzaj II łączony jest z niedoborem dietetycznym, zwłaszcza z brakiem wystarczających ilości wapnia i witaminy D, która jest niezbędna do wchłaniania wapnia.

Wiele kobiet błędnie uważa, ze osteoporoza to zaburzenie, na które muszą uważać dopiero po okresie menopauzy. Jednak ostatnie badania wskazują, że zrzeszotnienie kości rozwija się często już we wcześniejszym wieku i nie jest wyłącznie problemem pomenopauzalnym. Chociaż proces utraty masy kości nabiera tempa po menopauzie, w wyniku spadku poziomu estrogenu, to rozpoczyna się, on dużo wcześniej, w okresie przedmenopauzalnym.

Wiadomo, ze pewne czynniki mają wpływ na ryzyko rozwoju osteoporozy u niektórych ludzi. Pierwszym i chyba najważniejszym czynnikiem jest szczytowa masa kości osiągana w wieku dorosłym. Im większe są kości i o bardziej gęstej strukturze na początku rozwoju choroby, tym mniej wyniszczająca utrata kości nastąpi.

Dlatego tez małe kobiety o drobnych kościach mają więcej powodów do niepokoju niż kobiety o potężnej budowie kośćca.

Pewną rolę odgrywa tutaj również rasa i pochodzenie etniczne. Kobiety pochodzące z terenów Północnej Europy i Azji są bardziej narażone na ryzyko rozwoju zrzeszotnienia kości, natomiast kobiety pochodzące z Afryki są mniej narażone na atak tej choroby.

Tryb życia i nawyki żywieniowe także odgrywają niemałą rolę. Ilość przyjmowanego wapnia to jeden z czynników, ale równie ważne są inne zwyczaje żywieniowe, które wpływają na metabolizm wapnia.


Dieta bogata w białko zwierzęce, sol oraz cukier powoduje, ze organizm wydala zwiększone ilości wapnia. Następnie organizm jest zmuszany do ,,kradzieży" wapnia z kości, aby zaspokoić swoje potrzeby.


Kofeina, alkohol oraz wiele innych używek ma podobne działanie. Zbyt duża ilość magnezu i/lub fosforu (obecnych w większości gazowanych napojów orzeźwiających oraz wielu przetworzonych produktach żywnościowych) może blokować prawidłowe wchłanianie wapnia przez organizm.


Gęstość struktury kości zależy także od ruchu. Kiedy człowiek uprawia regularne ćwiczenia utrzymujące wagę ciała na odpowiednim poziomie (np. szybki spacer), organizm reaguje odkładaniem większej ilości minerałów w kościach, szczególnie w kościach nóg, bioder oraz kręgosłupa. I odwrotnie, brak regularnych ćwiczeń przyspiesza utratę, masy kości.


Inne czynniki, które przyczyniają się do rozwoju osteoporozy, to palenie papierosów, późne dojrzewanie płciowe, wczesna menopauza (naturalna lub wymuszona sztucznie), występowanie tej choroby w rodzinnie, nadczynność tarczycy, chroniczna choroba nerek lub wątroby oraz długotrwale stosowanie kortykosterydów, leków przeciwpadaczkowych oraz leków przeciwkrzepliwych.

 

Chociaż osteoporoza nie wywołuje żadnych szczególnych symptomów aż do zaawansowanego stadium rozwoju, pojawia się, kilka wczesnych sygnałów ostrzegawczych, które mogą informować o postępującej utracie kości. Można tutaj wymienić utratę wzrostu, pochylenie lub zaokrąglenie ramion oraz ogólne bóle. Jeśli zauważysz, ze twoje ubrania wydają się, być trochę ,,za duże", może to także stanowić wskazówkę.

 

Korzystny wpływ na organizm mają np. produkty CaliVita:

 

Lekarz radzi

Mam 65 lat i jak dotąd nie miałem żadnych poważnych problemów zdrowotnych. Odżywiam się w miarę dobrze, chociaż niezbyt przepadam za nabiałem. Poza tym od młodości palę dużo papierosów. Po lekturze ostatniego CFNETinfo zastanawiam się, czy osteoporoza może dotyczyć również mężczyzn? Jeśli tak, to jak z nią walczyć?

Powszechnie uważa się, że osteoporoza to choroba starszych pań. Jednak wyniki coraz częściej wykonywanych badań densytometrycznych wskazują, że problem ten dotyczy również mężczyzn, chociaż przebiega u nich zwykle inaczej niż u kobiet. Zanik kostny jest u panów bardziej rozłożony w czasie i nie daje tak gwałtownych objawów klinicznych. Jest to głównie efekt różnicy w budowie kości obu płci.

Zazwyczaj u mężczyzn są one mocniejsze, mają grubsza warstwę korowa odpowiedzialną za wytrzymałość na urazy, a ponadto szczytowa masa kostna jest u nich na ogół znacznie wyższa niż u kobiet. Niestety, ale panowie nie zawsze wykorzystują w pełni "dar natur". Często zapominają, że nikotyna niekorzystnie wpływa na komórki budujące kość (osteoblasty), a ponadto utrudnia powstawanie witaminy D i obniża poziom witaminy C w organizmie. Podobne efekty można zaobserwować przy nadużywaniu alkoholu, który niszczy osteoblasty, przyspiesza wydalanie wapnia z moczem, upośledza tworzenie witaminy D oraz wchłanianie witamin z grupy B, C, magnezu i cynku.

Na stan naszego kośćca niekorzystnie wpływają także złe nawyki żywieniowe oraz mała aktywność fizyczna. Ponadto niszczenie tkanki kostnej przyspieszają przewlekłe choroby oraz przyjmowanie różnego rodzaju leków. W efekcie osteoporoza to coraz większy problem u coraz młodszych panów.

Jedyna skuteczna metoda walki z tą choroba jest profilaktyka. Tylko prawidłowa dieta, zwiększona aktywność fizyczna, unikanie zgubnych nałogów oraz stosowanie dodatków żywieniowych naturalnego pochodzenia może zmniejszyć zachorowalność na osteoporozę, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.

lek. med. Małgorzata Miktus
CaliNews

  
SKLEP CALIVITA - Natura Online | GRZYBICA | GRONKOWIEC | OCZYSZCZANIE ORGANIZMU | suplementy
Strona została opracowana na podstawie fachowego piśmiennictwa, doświadczeń i opinii klientów oraz specjalistów. Materiały umieszczone na stronie mają charakter wyłącznie informacyjny w żadnym przypadku nie zastąpią porady lekarza. Żadne oświadczenie, stwierdzenie, opinia lub informacja odnosząca się do któregokolwiek suplementu diety nie mogą zastępować porady lekarskiej. Oferowane suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Produkty CaliVita należą do suplementów diety, które uzupełniają normalną dietę. Powinno się dokładnie przeczytać informacje umieszczoną na polskiej etykiecie produktu, a w przypadkach pytań zasięgnąć opinii specjalisty.