Goździki na kaszel, na wątrobę, na zapach z ust

Syrop goździkowy na kaszel, napar na wątrobę, płukanka na zapach z ust…

Goździki używane są jako przyprawa do kompotów, konfitur, do marynat, do likierów oraz do produkcji olejku eterycznego. Jednak goździki służą nie tylko jako przyprawa. Potrafią także służyć jako naturalny lek. I dziś podamy Państwu 10 receptur, jak je wykorzystać. Sam mam ich w domu zwykle zapas i korzystam na bieżąco.

10 sposobów na goździki

Goździki można stosować zewnętrznie i wewnętrznie. Poniżej podajemy po 5 sposobów na obie formy stosowania. Warto zapoznać się ze wszystkimi, bo goździki można naprawdę wszechstronnie stosować.

Wewnętrznie

Goździki są sprzymierzeńcem wątroby, a to za sprawą eugenolu, czyli silnego przeciwutleniacza z grupy polifenoli. Związki znajdujące się w goździkach pomagają wątrobie w neutralizowaniu składników obcych i niebezpiecznych dla zdrowia, w tym zapobiegają uszkodzeniom wywoływanym przez alkohol.

Inne korzyści to: mogą wspomagać leczenie wrzodów (zawarty w nich eugenol łagodzi stany zapalne błony śluzowej żołądka), mogą mieć lekki wpływ na zapobieganie rozwojowi cukrzycy typu 2, jak i mogą chronić naczynia krwionośne. Ponadto goździki wpływają na zahamowanie procesów gnilnych i fermentacyjnych w jelitach, działają przeciwpasożytniczo.

1. Sypka przyprawa. Mielimy dokładnie i posypujemy sałatki lub dodajemy do kompotu. Na danie lub kompot zużywamy 2 szt.

2. Napar. Wziąć 1 lub 2 łyżeczki rozdrobnionych (to ważne, by były rozdrobnione), wsypać do szklanki, zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem przez 15 minut. Pić po 100 ml 1-3 razy dziennie.

3. Olejek goździkowy z olejem czarnuszkowym. Ma działanie przeciwpasożytnicze, żółciopędne i przeciwgrzybicze. Stosuje się tak, że na 1 łyżkę oleju z czarnuszki dodajemy 5 kropel olejku goździkowego. Spożywamy 1 taką łyżkę dziennie, można na czczo. Ważne, aby olej z czarnuszki był nieoczyszczony, czyli miał ostry smak i charakterystyczny zapach. Odpowiadają za to tymochinony, to one świadczą o działaniu terapeutycznym oleju z czarnuszki.

4. Nalewka goździkowa 1:5. Pomoże przy kaszlu, przeziębieniu, nieżycie oskrzeli. Stosuje się 20 kropli nalewki na miodzie albo w mleku z miodem.

5. Syrop goździkowo-cynamonowy. Poleca się go robić na miodzie gryczanym, o którym pisałem niedawno, gdyż charakteryzuje się on lepszym wpływem niż inne miody. 15 uprzednio rozgniecionych goździków zalewamy 1 szklanką miodu. Opcjonalnie można dodać cynamon Cejloński, wzmocni działanie prozdrowotne. Szczelnie zamknąć i odstawić na 10 dni. Po tym czasie odcedzamy miód, aby usunąć goździki. Miód zmieszać z 1 szklanką soku z pomarańczy i gotowe. Stosować 1 łyżeczkę 3 razy dziennie.

Zewnętrznie

6. Olejek goździkowy z olejem jadalnym. Przykładowo można olejek goździkowy połączyć z olejem słonecznikowym i stosować do nacierania miejsc, w których mamy reumatyzm dla poprawy krążenia i złagodzenia bólu. Stosunek oleju goździkowego do jadalnego 1:1.

7. Olejek goździkowy z gliceryną. Rozcieńczając olejek 1:1 z gliceryną, możemy stosować do pędzlowania pleśniawek na skórze, jak również aft w jamie ustnej.

8. Ssanie lub gryzienie goździków. Goździki mają właściwości dezodorujące (odwaniające), a to oznacza, że można je stosować do niwelowania przykrego zapachu. Aby poprawić zapach z ust, można „ssać” goździki lub je gryźć, tu uważamy jedynie, jeśli stan uzębienia jest nienajlepszy.

9. Płukanka z goździków. Jeśli nie lubimy ssać lub gryźć goździków, można 5 kropli olejku goździkowego rozpuścić w 1 kieliszku wody i płukać tym usta. A jako dodatkowy olejek można dodać 3 krople olejku z mięty pieprzowej. Zawarty w nim mentol też pomaga odświeżyć oddech. Płuczemy usta 2-3 razy dziennie.

10. Roztwór na przykry zapach stóp i pach. Aby wyzbyć się przykrego zapachu stóp, jeśli ktoś się z tym zmaga, bądź pod pachami, 1- lub 2-procentowy roztwór olejku z goździków w spirytusie stosujemy do przemywania stóp i pach. Świetny sposób dla osób cierpiących na nadmierne pocenie się, a do tego roztwór ten ma przy okazji wpływ przeciwświądowy.

Aby sporządzić 1- lub 2-procentowy roztwór do tego celu, 1-2 ml olejku goździkowego rozpuścić w 98-99 ml spirytusu. 1 ml olejku goździkowego to 20 kropli. Można posłużyć się też strzykawką i w ten sposób odmierzyć 1 ml. W sieci znajdziemy także receptury na naturalne, własnej roboty dezodorant na ałunie z dodatkiem olejku szałwiowego.

Udostępnij dalej