Jaki miód jest najzdrowszy?

Miód jest dobrym „nośnikiem” ziół

Pierw słowo o tym, że wszelkie miody to w dużej mierze cukry proste: fruktoza i glukoza. Dlatego, mimo iż miody mają właściwości prozdrowotne, nie są produktami, które należy zjadać w dużych ilościach. Na jedzenie miodu z beczułki, bez limitu zezwolenie ma tylko Kubuś Puchatek. Diabetolodzy polecają do dwóch łyżeczek dziennie dobrego miodu, aby nie dostarczać zbyt dużo cukrów prostych zawartych w miodzie. Można znaleźć opinie, że miód nie przekłada się na zdrowie, bo to głównie cukier. Z drugiej jednak strony nie należy upatrywać w miodach ostatecznej recepty na zdrowie. Gdy o miodach mowa pod kątem leczniczym, to warto skupić się na apiterapii, a więc stosowaniu do celów prozdrowotnych też innych produktów pszczelich, w tym pyłku pszczelego, propolisu czy pierzgi.

Przejdźmy zatem do sedna, który z miodów jest jednym z cenniejszych – Zacznijmy od miodu, który warto polecić. A jest nim…

Miód gryczany

Miody ciemne, w tym właśnie gryczany, ale także wrzosowy czy spadziowy, mają silniejsze działanie prozdrowotne w porównaniu z miodami jasnymi (np. wielokwiatowym, lipowym, akacjowym). Przede wszystkim miód gryczany, na tle wielu innych miodów, ma dość znaczną ilość polifenoli. Dane literaturowe wskazują, że w miodzie gryczanym znajdują się wysokie ilości związków z grupy polifenoli. Na przykład kwas kawowy, kwas protokatechowy, kwas ferulowy i kilka jeszcze innych. Jeśli zaś idzie o składniki mineralne, takie jak cynk, miedź, żelazo czy wapń, to pamiętajmy: żaden miód nie jest ich dobrych źródłem wbrew temu, co się gdzieniegdzie pisze i mówi. Tych składników w miodzie jest niestety mało.

Właściwości zdrowotne

Na tle innych miodów, miód gryczany wyróżnia się pod względem wpływu na zdrowie poprzez takie działanie jak:

  • poprawa elastyczności i wytrzymałości naczyń krwionośnych (ma pozytywne działanie na układ krążenia);
  • wspomaganie leczenia niedokrwistości z niedoboru żelaza (przyczynia się do zwiększenia poziomu hemoglobiny);
  • działanie ochronne na wątrobę;
  • poprawę zdrowia przy infekcjach (wspomaga odporność);
  • wspomaga ochronę przed niektórymi nowotworami;
  • wspiera odbudowę kości po przebytych złamaniach.

Trzeba jednak podkreślić, że takie działanie wynika z wstępnych badań naukowych. Brak jest jeszcze badań z udziałem ludzi, które mogłyby stanowczo potwierdzić te właściwości.

Z innych pewniejszych korzyści można wymienić:

  • silne działanie antybakteryjne (w tym zakresie jest lepszy niż spadziowy, lipowy, wrzosowy, nektarowy czy akacjowy);
  • zmniejsza stres oksydacyjny (skutecznie zwalcza wolne rodniki, których nadmiar w organizmie przyczynia się do rozwoju wielu chorób przewlekłych);
  • łagodzi kaszel (wyniki badań pokazały, że miód gryczany łagodzi objawy kaszlu nocnego i trudności z zasypianiem wywołanych infekcją górnych dróg oddechowych u dzieci).

Inne ciekawostki

  • Jeśli liczymy na właściwości zdrowotne miodu, to nie możemy poddawać go działaniu temperatury powyżej 40°C.
  • Miód gryczany powinien być przechowywany w ciemnym oraz chłodnym miejscu (do 18°C). W przypadku jego przechowywania w temperaturze pokojowej, może rozdzielić się na dwie warstwy, choć nie wpływa to na jego potencjał zdrowotny.
  • Miód gryczany jest źródłem fruktozy i z tego względu nie powinien być spożywany przez osoby cierpiące na nietolerancję fruktozy lub fruktozemię.

Gdy mowa o miodzie, to warto polecić…

Miód jako nośnik ziół

„Nośnik” to średnio trafne określenie, ale chodzi po prostu o to, że niektóre zioła warto dostarczać do organizmu na miodzie. Przykładowo, wrotycz pospolity. 5 g sproszkowanych kwiatów wrotyczu można stosować przeciwrobaczycowo, spożywając taką ilość właśnie wymieszaną z miodem. W miodzie czy na miodzie przyjmuje się surowce roślinne, które w smaku są nieznośne. Miód sprawdzi się tu doskonale. Z miodem, prócz sproszkowanych ziół, mieszać można również intrakty, nalewki, ekstrakty płynne czy soki ziołowe.

Można np. spożywać pół łyżeczki zmielonej laseczki wanilii na miodzie, pyszne i zdrowe, a zdrowe, bo wanilia poprawia samopoczucie, pobudza wydzielanie soków trawiennych, pobudza krążenie krwi, łagodzi stan stresowy itp. Praktyka taka kojarzy się z ziołomiodami, jednak ziołomiody są robione inaczej, ale o tym w innym wpisie.

Udostępnij dalej