Lodówka źródłem szkodliwych mikrobów

Jak bezpiecznie przetrzymywać jedzenie w lodówce?

Kiedy ostatnio myłeś lodówkę? Pytam poważnie. Piszący te słowa myje lodówkę co tydzień. Już tłumaczę dlaczego.

Jak wiadomo lodówka nie jest miejscem sterylnym, w którym nie ma żadnych drobnoustrojów (bakterii, grzybów, pleśni).

W warunkach chłodniczych mogą rozwijać się niektóre gatunki bakterii. Idealnym ich miejscem do bytowania są resztki żywności i zabrudzone nimi półki lodówki. Dlatego zaleca się regularne czyszczenie lodówki z użyciem wody z dodatkiem octu lub innym środkiem.

Jak często myć lodówkę? Nie ma zasady – wszystko zależnie od potrzeb. Jednak zaleca się, aby sprzątać lodówkę nawet co tydzień.

Nieraz zdarzyło mi się, że kawałek surowego mięsa dotykał szkło lodówki, bo źle odłożyłem. Nieraz zdarzyło mi się ułożyć śmietanę bokiem, przez co kapała. I tak dalej. Takich niewinnych zabrudzeń nie należy zostawiać. Dla zachowania bezpieczeństwa spożywanej żywności, lodówkę należy utrzymywać w czystości.

7 bezpiecznych wskazówek

1. Należy pamiętać, aby do lodówki wkładać koniecznie potrawy ostudzone. Jeżeli będą miały zbyt wysoką temperaturę, przyczynią się do wzrostu temperatury w całej lodówce, co może spowodować rozwój bakterii w niektórych produktach.

2. Przechowywane w lodówce gotowe potrawy, po wyciągnięciu z niej, powinny zostać doprowadzone do wrzenia przed spożyciem. Przykładowo, wczoraj robiłem pulpety w sosie koperkowym. Zostały, więc schłodzone włożyłem do lodówki na kolejny dzień. Dziś będę je jadł na obiad i odgrzewając je, doprowadzę je w sosie do wrzenia. Nie trzeba gotować, w momencie osiągnięcia wrzenia, wyłączamy.

3. Surowe mięso i ryby powinny być przechowywane w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Mogą być źródłem chorobotwórczych drobnoustrojów i prowadzić do zanieczyszczeń krzyżowych, czyli przenikania szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów do innych produktów spożywczych. I mi zdarza się włożyć do lodówki mięso w torebce foliowej, ale rzadko. Wiem jednak, że większość osób nie przekłada go do szczelnie zamykanych pojemników. A warto.

4. Jeśli w lodówce trzymamy owoce i warzywa, to połóżmy je na uprzednio wyłożonym ręczniku papierowym. Pochłonie on wilgoć, co pozwoli na dłuższe zachowanie świeżości tych produktów.

5. Myślę, że to większość z nas wie, ale raz rozmnożonego jedzenia nie wolno drugi raz zamrażać.

6. Nigdy nie zostawiaj produktów takich jak mięso, ryby, pokrojone warzywa i owoce czy nabiał w temperaturze pokojowej przez ponad dwie godziny.

7. Nie należy zapakowywać lodówki po brzegi. Zbyt duża ilość przechowywanych produktów spożywczych w lodówce utrudnia cyrkulację powietrza i utrzymanie odpowiedniej temperatury.

Podsumowując, przechowywanie jedzenia w lodówce jest kluczowe dla zapobiegania rozwojowi bakterii i zapewnienia, że jedzenie będzie bezpieczne do spożycia. Ważne jest, aby przestrzegać odpowiedniej temperatury, ograniczać czas przechowywania, przechowywać żywność w odpowiedni sposób i regularnie utrzymywać czystość wewnątrz lodówki.

Udostępnij dalej