Żywność bez toksyn takich jak bakterie, pleśnie, grzyby

Bakterie, pleśnie, grzyby – co robić, by jedzenie nie było ich źródłem

Kupić jedzenie, zjeść jedzenie. Niestety, to nie takie proste. Jako konsumenci oczekujemy od producentów żywności bezpiecznego jedzenia. Że nie będzie stanowiło zagrożenia mikrobiologicznego. Owszem, producenci zobligowani są robić wszystko, aby żywność nie była źródłem zagrożenia dla zdrowia. Dopilnowują oni swojej działki w tej kwestii. Lecz nie zwalnia to nas, konsumentów, z pewnych zasad bezpieczeństwa. Skądś bowiem biorą się choroby przenoszone drogą pokarmową, prawda? Właśnie z tego, że konsument zaniedbuje pewne kwestie. Między innymi sposób przechowywania żywności. Stąd wyjaśnię dziś krótko, jak prawidłowo przechowywać jedzenie. Po to, by żywność nie była źródłem zagrożeń mikrobiologicznych, takich jak bakterie, pleśnie (i ich toksyny), pasożyty. Nieprawidłowe przechowywanie produktów nie tylko pogarsza smak, zapach, kolor. Może też spowodować rozwój drobnoustrojów: pleśni, bakterii, grzybów.

Mięso i ryby

Mięso zawiera wodę i białka, a są to dwa składniki korzystne dla rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych. Mikroorganizmy dobrze rozwijają się w temperaturze pokojowej, więc mięso trzymamy tylko w lodówce lub zamrażalniku. Po ugotowaniu mięso mielone można trzymać w lodówce do 2 dni, a całe kawałki mięsa do 3. Idealna temperatura przechowywania wynosi tuż powyżej progu zamarzania, czyli między 0°C a 2°C. W związku z tym najlepszym miejscem w lodówce jest miejsce z najniższą temperaturą. Większość lodówek ma kieszenie przeznaczone na mięso. Są to miejsca najzimniejsze w całej lodówce. Półka najniższa to miejsce dla surowego mięsa. Panuje tu właśnie temperatura około 2°C. To samo tyczy się ryb. Ważne: surowe mięso i ryby powinny być przechowywane w szczelnie zamkniętych pojemnikach, ponieważ mogą być źródłem chorobotwórczych drobnoustrojów i prowadzić do zanieczyszczeń krzyżowych, czyli przenikania szkodliwych mikroorganizmów do innych produktów spożywczych.

Warzywa i owoce

Przechowywanie warzyw i owoców w warunkach chłodniczych może wydłużyć ich świeżość. Większość świeżych warzyw można przechowywać w lodówce do około 5 dni. Warzywa korzeniowe, jak ziemniaki, słodkie ziemniaki, cebula, marchew, powinny być przechowywane w chłodnym (10-15°C), wentylowanym miejscu. Świeże warzywa liściaste najlepiej przechowywać w odpornych na wilgoć workach, co zapobiegnie ich więdnięciu. Po zakupie warzyw i owoców należy je wyjąć z folii, inaczej mogą zacząć się psuć.

Pieczywo i inne produkty zbożowe

Pieczywo najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej, w drewnianym chlebaku. Warto przetrzymywać je owinięte lnianą ściereczką lub w torbie papierowej. Przechowujemy około 2-5 dni. Produkty zbożowe sypkie (makaron, ryż, kasza itp.) powinny być przechowywane w suchym i dość chłodnym miejscu (15-20°C). Warto trzymać je w szczelnie zamkniętych pojemnikach. W takich też warunkach należy przechowywać mąkę, zwykle 3-5 miesięcy.

Tłuszcze

Miejscem na przechowywanie tłuszczów zwierzęcych (smalec, słonina, masło) jest lodówka. Jeśli pozbawimy masło oryginalnego opakowania, to aby wydłużyć jego trwałość można je umieścić w szczelnym opakowaniu i zalać wodą (zimną oczywiście) z dodatkiem soli. Natomiast oleje roślinne powinny być przechowywane w miejscu chłodnym i zaciemnionym. Najlepiej wybierać oleje sprzedawane w ciemnych butelkach, co chroni zawarty w nich tłuszcz przed zmianami oksydacyjnymi.

Udostępnij dalej